Staff

SENIOR MANAGEMENT

TOM LEWIS, Head
BA (Hons) Classics (King's College, London); PGCE (Buckingham)
Subjects taught: Classics, Earth Studies

CHRISTOPHER LEAKEY, Deputy Head (Pastoral Care); Computer Studies Coordinator
BA (Hons) French and German (Oxford Brookes); PGCE (London South Bank)
Subjects taught: Computer Studies, French, German, Sport

KIM TSANG, Bursar
BA (Hons) Accounting, Finance and Economics (Essex)

HELEN WILLIAMS, Head of Academic Development
BSc Biology (Southampton); PGCE (Bath)
Subject taught: Science, Maths and Geography

DAVID HOLT, Head of Co-curricular; Head of Science
BSc Biochemistry (Kings College, London); GTP (Reading)
Subject taught: Science

UPPER & MIDDLE SCHOOL

PAUL FOSTER, Head of Upper School; Head of Mathematics
BSc (Hons) Mathematics (Exeter); PGCE (Reading)
Subject taught: Mathematics

SIAN MOORE, Head of Middle School; Head of Modern Foreign Languages
BA (Hons) French Studies with Italian (Sussex); PGCE French (Birmingham)
Subjects taught: French, Spanish, Classics

ANNE LIGHT, Director of Music 
PGCE Music with QTS (Reading)
BMUS (Performance) (London College of Music) 

EMMA FISHER, Director of Sport
BA (QTS) (Hons) in Physical Education (University of Chichester)
Subject taught: Physical Education

CATHERINE RICHARDS, Head of Art and Design
BA (QTS) (Hons) PE and Geography (Warwick)
Subject taught: Art and Design

LUCY HANHAM, Head of English
BA (Primary) University of Plymouth
Subject taught: English

RICHARD BREWIN, Head of Geography and Cross-Curricular Coordinator
BA Cultural & Literary Studies (Cape Town); PGCE (London South Bank)
Subjects taught:Geography, Maths, Sport

CHRISTOPHER de SOUZA, Head of Classics
BA (Hons) Music (Bristol)
Subjects taught: Classics, Latin, Architecture

JUDY SEALL, Head of Drama
BA (Hons) English & Drama (London)
MA Children's Literature (Reading)
PGCE in English (Oxford)

ADAM WARNER, Head of History, Head of Boys' Games, Walking Trips Coordinator
BA (Hons) History (Cardiff); PGCE History and PE (Cheltenham and Gloucester)
Subjects taught: History, Physical Education

CATHERINE LEWIS, Earth Sciences Teacher
BA Modern Foreign Languages with Education PGCE (King's College, London)
Subject taught: Earth Studies

XUYU, Mandarin Teacher
Diploma in Business Administration
Subject taught: Mandarin

JANE HUNT, Sports Teacher
BA (Hons) Geography and PE (Birmingham); PGCE (Loughborough)
Subject taught: Physical Education

LOWER SCHOOL

Dr ALISON ALDERSON, Head of Lower School; Year Two Teacher
BSc (Hons) Botany (Durham); PGCE (Reading); PhD Molecular Biology (Durham)
Subjects taught: Early Years specialist, Science, Mathematics

JOANNA HEAD, Year Three Teacher
BSc (Hons) Earth Sciences (Oxford Brookes); PGCE (Roehampton)
Subject taught: English; Year Three Teacher

RUTH JONES, Year Three Teacher
BA Primary Education with QTS; MA Management in Education (Reading); MRes in Education (Reading)
Year Three Teacher

EMMA TATE, Year Two Teacher, English and History Teacher
MA Arts in English Literature and Sociology (Glasgow); PGCE (Roehampton)
Subjects taught: English and History

SUSAN MARTIN, Year One Teacher
BSc (Hons) Electronic Engineering (Southampton); EYPS; C Eng Corporate Member of the Institute of Engineering & Technology (MIEE)
Year One Teacher

EARLY YEARS FOUNDATION STAGE

JANE ROBINSONHead of Early Years
BSc (Hons) Business Studies (Bath); PGCE (Reading)

JACQUIE CHAMPION, Reception Teacher
BA (Hons) Music, Bath; PGCE (Exeter)
Subjects taught: English, Music

TARA ZUBAIRY-MOORE, Reception Teacher
BA (Hons) (Education) English
Reception Class Teacher

SUSAN MANDALOS, Nursery Teacher
BSc (Hons) Mathematics (Manchester); EYPS; Montessori Diploma

ANTONIA WEBSTER, Early Years Nursery Teacher
BA (Hons) History of Art (Warwick); PGCE (Southampton)

DAVINDER SHERGILL, Teaching Assistant
BA (Hons) Business Studies (Wolverhampton); Diploma Level 3 in Children's & Young People's workforce; NVQ Level 2 in Child care

TEACHING ASSISTANTS

DIANNE HARRIS, Teaching Assistant (EYFS)
ELVIA DE SIMON, Teaching Assistant (EYFS)
CLAIRE COOK, Teaching Assistant (EYFS) 
NAOMI GRIFFITHS, Advanced Level Apprenticeship in Early Learning and Childcare, Teaching Assistant
HELEN FELDWICK, Teaching Assistant
HANNAH LAMB, CACHE Level 3 National Diploma in Childcare and Education
NATASHA KERTESZ, 
Teaching and ASC Assistant; Master of Biochemistry (University of Oxford) 
LEWIS FRANKLIN, Teaching Assistant; BSc (Hons) Sports Strength and Conditioning (University of Gloucester)
FRANCESCA CORCORAN, 
Teaching Assistant
MOLLY EDWARDS, Apprentice Nursery Teaching Assistant 

SEN TUTORS

JANET LAWSON Individual Needs Coordinator, BSc (Hons) Food Science (Reading); PGCE (Reading), MA
HAZEL WILLIAMS, SEN Tutor, BSc, PGCE, Cert RSA AMBDA
ANN BRIGDEN, SEN Tutor, MA, BSc, Cert RSA AMBDA, Dip SPLD
GAIL SPONDER, SEN Tutor, QTS, OCR Level 5 SPLD

ADMINISTRATION

HELEN WANEIS, Registrar/Office Manager, MA Hons Modern Languages, QTS
SARAH RADFORD, Head's PA  
ALISON POPPLE, Marketing Manager, BSc (Hons) Geography (Leeds); MSc Water Resources Technology and Management (Birmingham); CIM Professional Diploma in Marketing
AMY HEWETT, Finance Assistant and PA to Bursar; AAT Level 4 
TRACEY MARSH, Receptionist, Teaching Assistant
LISA GRANDIN, Receptionist, NVQ level 3 Business Administration, Italian level 2 (B&W College)
LIZ BROAD, Level 3 NVQ in Playwork, Care Coordinator, Teaching Assistant
KIRSTY HARRISON, Librarian, Teaching Assistant

HOT LUNCHES 

FEDERICA FRANCESCANGELI, Lunchtime Server
BELINDA GREGORY, 
Lunchtime Server

MUSIC TUITION

GABRIELA EDDY
MA Music (Silesian University)
Instruments taught: clarinet, saxophone, piano

LUCY HEAD
Performers Diploma on French Horn (LTCL); Fellowship (FTCL)
Instrument taught: brass, choir

NICKY JERROME
BA (Hons) Music (University of Bristol)
Subject taught: singing

JUDE WATTS
Performer's Diploma (Trinity College of Music London)
Subject taught: Violin

VIRGINIA MCMURTRIE
BMus (Hons) (Birmingham); Diploma in Orchestral Studies, NCOS; Qualified Teacher Status
Instrument taught: Cello

SAMANTHA MOORE
Teaching Diploma (Royal College of Music)
Instrument taught: Flute

PE, GAMES AND OUTDOOR ACTIVITIES

ADAM WARNER
Rugby, Cricket, Football coach

CATHERINE RICHARDS
BA Physical Education
Coaching Qualifications: Netball, Tennis, Trampoline, Volleyball, Swimming, Gymnastics

RICHARD BREWIN
Cricket, Rugby, Football and Hockey Coach

CHRISTOPHER LEAKEY
Cricket, Rugby and Football Coach

DAVID HOLT
Football, Rugby, Cricket

MARTIN SMALL
Judo, Black Belt 2nd Dan and Senior Club Coach

LIBBY PUTNEY
Dance, BA English with Film and Television Studies

FFION SPRIGINGS
Yoga Teacher

SARAH FEAST
Level 2 Netball Coach (AENA)

CHILD PROTECTION

Designated Child Protection Officers
Tom Lewis, Alison Alderson and Davinder Shergill 

ACCREDITED BRITISH MOUNTAIN LEADERS
Assessed - Adam Warner, Gerry Lynch (Instructor)
Trained - Christopher Leakey, Jane Hunt, Catherine Richards, Paul Foster
Accredited Walking Group Leader - Alison Alderson

CARE SUPERVISIORS
Liz Broad, Jane Robinson, Davinder Shergill

CUSTODIANS
Alexander Saunders, Philip Rose, Nathan Saunders, Ross Parker